تاریخچه

تاریخچه هفت سین آراستگی ( 7S   ) :

تاریخچه هفت سین آراستگی به شرح زیر می باشد:

-تکنیکی به نام 5S حدود 50 سال قبل در ژاپن ابداع گردید و این تکنیک در اغلب سازمان ها و شرکت های ژاپنی به مرحله اجرا گذاشته شد.

– تکنیک 5S  و اطلاعات آن، حدود سال 1365 توسط بازدید کنندگان سازمان گسترش و نوسازی ایران از ژاپن به ایران منتقل شد.

– این تکنیک در اجرا با اقبال مناسبی روبرو شد بخصوص که افرادی مثل مرحوم مجتبی کاشانی برای این موضوع زحمات زیادی کشیدند.

– اینجانب ( ناصر صادقی فرد ) در سال 1371 در موسسه مطالعات و برنامه ریزی آموزشی ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با این موضوع آشنا شدم.

– بدلیل رشته تحصیلی ( مهندسی صنایع ) وآشنایی با محیط کار ایران ، از ابتدا به فکر تغییر و توسعه و بومی سازی این تکنیک بودم.

– همکاری با آقای دکتر حیدر امیران و مرحوم مجتبی کاشانی در آشنایی بیشتر با این موضوع بسیار موثر بود.

– از همان ابتدای سال 1371 در قالب پروژه های آموزشی و مشاوره در شرکت های تولیدی و خدماتی فعالیت نموده و تالیف مقالات متعدد و تدوین جزوات و پاور پوینت های آموزشی توسط اینجانب ، بیشتر براساس تجربیات اجرایی در سازمان های ایرانی بود.

– در سال 1378 تکنیک فوق الذکر در قالب یک سیستم مدیریتی که دارای ممیزی و نیز ارزیابی بود طراحی و برای اولین بار در صا ایران ( گروه صنایع مخابرات ایران ) به مرحله اجرا گذاشته شد.

– تالیف کتاب ” سیستم آراستگی برای محیط کار و خانه ” توسط اینجانب حاصل تجربیات اجرایی ارزشمندی بود که این کتاب تا چاپ سوم منتشر شده است.

– نتایج بسیار ارزشمند اجرای این سیستم در صاایران و سیمان اردبیل و سیمان سامان و زامیاد و ……..  چندین شرکت و سازمان تولیدی و خدماتی موجب گردید تا ایده تدوین یک مدل و استاندارد ملی و بومی سازی شده ، توسط افراد صاحب نظر و با تجربه بیش از پیش مطرح شود.

– براساس مجموعه تجربیات و نیز حاصل تالیف و تدوین ” استاندارد سیستم مدیریت فراگیر ” ( که در مهر ماه سال 1389 در قالب استاندارد  ISIRI  13000   ثبت ملی شد) ، انگیزه تدوین استاندارد سیستم مدیریت آراستگی را برای اینجانب صد چندان کرد.

– در سال  1390  اقدام به تدوین ” طرح ملی و فراگیر هفت سین آراستگی ” برای یک بازه زمانی 10 ساله انجام شد. سایر اقدامات انجام شده تاکنون در قالب این طرح بزرگ و بازنگری های سالیانه و اهداف و برنامه های آن انجام می شود.

– طراحی استاندارد سیستم مدیریت آراستگی در قالب یک استاندارد رسمی و بتدریج توسط صادقی فرد انجام و در حین اجرا در شرکت های ژنراتور مپنا و نیز بیمه سامان و …….. کامل و تالیف استاندارد و طراحی مدل تعالی آن نهایی شد.

– تالیف استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی، درسال 1391 نهایی شد واقدام به استقرار آن درچند شرکت تولیدی وخدماتی گردید.

به منظور حفظ و کنترل اعتبار و نیز ثبت رسمی این دستاوردها، استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی و مدل تعالی هفت سین آراستگی ( جشنواره سازمان آراسته و استاندارد ) در انجمن علمی استاندارد ایران صحه گذاری و در سال 1393 ثبت گردید.

– در سال 1395 در خواست کتبی ثبت ملی استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی (  7S ) توسط ناصر صادقی فرد به سازمان ملی استاندارد ایران ارائه شد.

– پس از پیگیری های مستمر و بسیار فشرده از سازمان ملی استاندارد ایران ، بالاخره مجوز رسمی استاندارد به نام دکتر ناصر صادقی فرد در 13 تیر ماه 1396 صادر گردید.

– کمیسون اولیه استاندارد در مورخ 15 تیر ماه 1396 با حضور جناب آقای مهندس کلانتر معتمدی ، به عنوان رییس کمیسیون اولیه تشکیل و موضوع و نام استاندارد به تصویب رسید.

– در کلیه مراحل طراحی و تدوین وثبت و اصلاحات و ……………. و نیز تشکیل ساختارهای اجرایی آن از کمک اساتید بزرگواری که در انجمن استاندارد حضور دارند و یا مدیران و مسئولین شرکت های تولیدی و خدماتی هستند استفاده شده است.

– کمیسیون های فنی این استاندارد به صورت حضوری و نیز با تبادل نظر الکترونیک که با اعضا کمیسیون متشکل از نمایندگان سازمان های تولیدی و خدماتی ، دولتی و خصوصی، ……  بود، با دقت و تعدد بسیار زیاد تشکیل و متن استاندارد نهایی گردید.

– کمیسیون نهایی در اواخر مهر ماه 96 برای استاندارد تشکیل و موضوع و متن هایی گردید.

– متن استاندارد به همراه نامه و نسخه الکترونیک در اوایل آبان ماه به سازمان ملی استاندارد ارائه و پس از پیگیری های فراوان، تاریخ 13 آذر ماه به عنوان تاریخ کمیته ملی مدیریت کیفیت برای استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی تشکیل گردید.

– در اولین جلسه کمیته ملی ، بدلیل حجم بالا و غنی استاندارد ، مباحث بسیار مهمی مطرح و تکمیل و تصویب استاندارد به جلسه دوم موکول گردید.

– مدل تعالی هفت سین آراستگی تحت عنوان ” جشنواره  سازمان آراسته و استاندارد ” به عنوان نخستین جشنواره در 10 آبان 1396 برگزار و اکنون برای دومین جشنواره برنامه ریزی شده است .

– پایگاه اصلی و دبیرخانه مرکزی هفت سین آراستگی ، با حمایت انجمن علمی استاندارد ایران از اول فروردین 1393  فعال می باشد.

لطفا اطلاعات تکمیلی را در  بخش های دیگر سایت مطالعه نمایید .

با تقدیم احترام : ناصر صادقی فرد