سوال های متداول

سوال های متداول :

– تیم مدیریت دبیرخانه هفت سین آراستگی چه کسانی هستند ؟ دبیرخانه هفت سین آراستگی توسط شورای سیاست گذاری هفت سین آراستگی مدیریت می شود و مسئولیت اجرایی آن با آقایان ناصر صادقی فرد، حمید سرایداریان ، نصرت الله حیدری است.

– دفاتر و پایگاه های دبیرخانه هفت سین آراستگی کجا است ؟ دبیرخانه هفت سین آراستگی در 3 دفتر و پایگاه اصلی فعال است که آدرس و مشخصات آن ها در سایت وجود دارد. بزودی نمایندگی ها و سایر پایگاه های هفت سین آراستگی معرفی خواهد شد.

– چه سازمان ها و ارگان هایی  حمایت از دبیرخانه هفت سین آراستگی را انجام می دهند ؟ انجمن علمی استاندارد ایران و چند انجمن و ارگان رسمی دیگر کشور بر اساس مجوزهای قانونی حمایت از دبیرخانه را انجام می دهند.

– باشگاه هفت سین آراستگی به چه منظور تشکیل شده است ؟ به منظور شناسایی و جذب اساتید و پیش کسوتان و ممیزها و ارزیاب ها و کارشناسان و …… ونیز سازمان ها علاقمند به اجرا و نیز حمایت از هفت سین آراستگی ، این باشگاه تشکیل شده است. اعضا این باشگاه به دو گروه حقوقی و حقیقی تقسیم می شوند. ارتباط دبیرخانه با این اعضا به صورت مستمر بوده و شامل ارائه خدمات عمومی و نیز تخصصی به این اعضا خواهد بود.

– استاندارد هفت سین آراستگی کجا و چگونه ثبت شده است ؟ استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی در سال 1393 تالیف و در چندین سازمان ایرانی به مرحله اجرا و سپس اصلاح قرار گرفت ودر شهریور ماه سال 1395 وطی درخواست دکتر ناصر صادقی فرد ( مولف استاندارد ) از سازمان ملی استاندارد ایران رسما معرفی شد و سپس در 13 تیر ماه 1396 بر اساس مجوز سازمان ملی استاندارد ایران به صورت رسمی و طی مراحل قانونی کمیسون های اولیه و فنی و نهایی را سپری نموده و به سازمان ملی استاندارد معرفی شد. این استاندارد با تشکیل 204 امین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد مدیریت کیفیت در روز دوشنبه مورخ 13 آذر 1396 بررسی وبدلیل حجم بالا و غنی استاندارد،  ادامه بررسی آن به جلسه دوم موکول شد.

– مدل تعالی هفت سین آراستگی کجا و چگونه ثبت شده است ؟ مدل تعالی هفت سین آراستگی به عنوان یک مدل علمی و بومی سازی شده و هماهنگ با استاندارد سیستم دیریت هفت سین آراستگی و تحت عنوان جشنواره سازمان آراسته و استاندارد ، طراحی و در سال 1393 در انجمن علمی استاندار ایران به صورت رسمی به ثبت رسید.

– آیا جشنواره سازمان آراسته واستاندارد تاکنون برگزار شده است ؟ در 10 آبان 1396 نخستین جشنواره سازمان آراسته و استاندارد با حضور سازمان های مهم تولیدی و خدماتی ( ژنراتور مپنا ، میدکو ، تامین سرمایه امید، سیمان اردبیل ، پارس ام سی اس ، ……………. با نتایج بسیار ارزشمندی برگزار شد .

–  هفت سین آراستگی درچه سازمان هایی قابل اجرا است ؟ بدلیل ساختار بسیار اجرایی هفت سین آراستگی و با توجه به اینکه زیر ساخت های بسیار مهمی را برای سازمان ها ایجاد می کند، یقینا اجرای هفت سین آراستگی در تمام سازمان های تولیدی و خدماتی ، دولتی و خصوصی، کوچک و متوسط و بزرگ ، ….. و نیز سایر ابعاد اجتماعی شامل : خانه ، مدرسه ، شهر ها ، روستاها ، ……..  را پوشش می دهد.

– هفت سین آراستگی و خدمات آن شامل چه بخش هایی است ؟ آموزش ( سمینار، دوره آموزش تربیت کارشناس ، دوره آموزش تربیت ممیز ، دوره آموزش تربیت ارزیاب ) ، مشاوره استقرار سیستم مدیریت هفت سین آراستگی ، ممیزی صدور گواهینامه توسط شرکت های CB تایید صلاحیت شده ، ارزیابی و حضور سازمان در جشنواره سازمان آراسته و استاندارد ، بهینه کاوی و یادگیری از برترین های آراستگی کشور

– آیا استانداردهای خاصی برای آموزش های هفت سین آراستگی وجود دارد ؟ سمینار و دوره آموزشی در دبیر خانه هفت سین آراستگی  از نظر مدت زمان و محتوا و آزمون و گواهینامه و ……. دارای استاندارد های تعریف شده و طرح درس ویژه می باشد. لذا مدرس های آموزش دیده و تایید صلاحیت شده  دبیرخانه در قالب این استانداردها اقدام به برگزاری آموزش نموده و گواهینامه ها توسط دبیرخانه و با کد مخصوص صادر و ردیابی می شود.

– آیا مشاوره استقرار سیستم مدیریت هفت سین آراستگی در سازمان ها دارای ساختار معین می باشد ؟ دبیرخانه هفت سین آراستگی به منظور تعیین مشخصات فنی و تحقق کیفیت لازم برای استقرار اثر بخش هفت سین آراستگی در سازمان ها ، شرح خدمات لازم را تدوین و در اختیار سازمان ها و نیز مشاوران تایید صلاحیت شده قرار می دهد. علاوه بر آن برآورد نفر روز کارشناسی و هزینه ارائه خدمات مشاوره توسط دبیرخانه انجام و قابل ارائه می باشد.

– صدور گواهینامه هفت سین آراستگی توسط چه سازمان هایی انجام می شود ؟ صدور گواهینامه برای سیستم مدیریت هفت سین آراستگی استقرار یافته در سازمان ها توسط شرکت های CB انجام می شودکه از طرف مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ، تایید شده اند و در سایت دبیرخانه هفت سین آراستگی معرفی شده اند.

– حضور سازمان ها در فرآیند جشنواره سازمان آراسته و استاندارد چگونه است ؟ همه ساله از ابتدای آذر ماه هر سال فرآیند جشنواره شروع و در آبان ماه سال بعد جشنواره برگزار می شود. این فرآیند دارای فلوچارت اجرایی و نیز برنامه زمانبندی بسیار دقیق برای اجرا می باشد. سازمان های متقاضی می توانند اطلاعات بیشتر را از دبیرخانه هفت سین آراستگی کسب نمایند.

– فرآیند بهینه کاوی چگونه برگزار می شود ؟ پس از برگزاری جشنواره سازمان آراسته و استاندارد ، براساس نتایج ارزیابی و توافق دبیرخانه با سازمان های برتر ، اقدام به برنامه ریزی بازدید و بهینه کاوی از سازمان های برتر می شود. این کار به منظور یادگیری از برترین های کشور و نیز یادگیری متقابل بین سازمان ها انجام می شود. برگزاری سیستماتیک و فنی این بازدید ها برای سازمان ها بسیار مهم و موثر خواهد بود.

-آیا کتاب یا مرجع خاصی برای استفاده از اطلاعات و جداول و فرم ها و چک لیست ها و …. وجود دارد ؟ کتاب سیستم و مدل هفت سین آراستگی (  7S ) ، تالیف دکتر ناصر صادقی فرد از طریق ناشر ( مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران ) و نیز دبیرخانه هفت سین آراستگی قابل تهیه می باشد. در این کتاب اطلاعات مورد نیاز قابل دستیابی می باشد.

– استانداردهای مورد نیاز از کدام منابع قابل تهیه هستند ؟ استانداردهای مرتبط با هفت سین آراستگی که درمنوی اصلی سایت دبیرخانه قرار دارند، شامل 3 بخش هستند : استاندارد سیستم مدیریت هفت سین آراستگی ( که پس از تصویب در سازمان ملی استانداردایران در سایت قرار خواهد گرفت ) ، استاندارد های کالا که در سایت معرفی می شوند ، استانداردهای هفت سین آراستگی که آخرین لیست آن ها در سایت ارائه می گردد و متقاضی ها برای تهیه این موارد با دبیرخانه تماس خواهند گرفت.